J&J Electronics PureWhite LED Pool Light SwimQuip Series, 120V Cool White 500W 100' Cord, LPL-F3W-120-100-PSQ
J&J Electronics 21048
Write a Review Ask a question
Rewards
Earn 726 points
Add product protection offered by
Quick Overview
J&J Electronics PureWhite 21048 LED Pool Light with 100' Cord 500W for use with Swimquip. J&J's PureWhite® LED light fixtures for StaRite® SwimQuip® light niches are the standard in all White lighting for pools and spas. From its heavy gauge 316L stainless steel construction to the 50,000 hour rated LED engine, J&J's PureWhite® LED Pool and Spa light fixtures are engineered for performance and long term durability. That’s why PureWhite® comes out of the box with the best 3-year limited warranty in the business. PureWhite® delivers up to 90% reduction in energy costs over incandescent lighting and as much as a 20X times longer lamp life. Even and smooth LED light distribution is ensured with J&J’s proprietary Zero-Pixilation lens system and you have two color temperature options to choose from; Cool White (6500K) creates that beautiful “daylight” look in the pool, or Warm White (2700K) LED’s match the soft glow of an incandescent light.  PureWhite® light fixtures are tested and approved for swimming pool use by Intertek™ ETL®, a world leader in safety testing of electrical and lighting products. PureWhite® LED Pool and Spa light fixtures for StaRite® SwimQuip® light niches come in 3 light output models. The F5W series at 87W and 4500Lm, is roughly equivalent to a 600W incandescent light. The F3W series at only 58 Watts and 3900Lm is equivalent to a 500W incandescent light. The F1W series at only 39 Watts and 2400Lm is equivalent to a 300W incandescent. These lights come in multiple cord length options as well as 120V or 12V rated power inputs.
Questions? Contact our pool professionals:
Specs & Details
Product NamePureWhite LED Pool Light SwimQuip Series, 120V Cool White 500W 100' Cord, LPL-F3W-120-100-PSQ